Szymon Stasiński

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja oznacza zmianę, której celem jest uchronienie przedsiębiorstwa przed upadłością i likwidacją. Zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika jest w wielu przypadkach znacznie korzystniejsze dla wierzycieli, ponieważ dalej możliwość uzyskania wyższego poziomu zaspokojenia. Restrukturyzacja, w przeciwieństwie do upadłości, daje także szansę na zachowanie miejsc pracy oraz możliwość nieprzerwanego realizowania kontraktów.

Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego możliwe jest w czterech zasadniczych formach, tj: postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. Rodzaj postępowania musi być dobrany do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, w konkretnej sytuacji finansowej. W każdym z tych postępowań restrukturyzowane są przede wszystkim zobowiązania, a także, w różnym stopniu, majątek przedsiębiorstwa, sposób zarządzania i zatrudnienie.

Postępowanie restrukturyzacyjne, niezależnie od formy, ma doprowadzić do uzdrowienia sytuacji przedsiębiorstwa, któremu groziła upadłość. Przedsiębiorstwo ma odzyskać zdolność dalszego funkcjonowania oraz utrzymać, a w razie potrzeby odbudować, wiarygodność na rynku. Celem procesów restrukturyzacyjnych jest osiągnięcie porozumienia z wierzycielami, które przybiera postać zawieranego z nimi układu. Układ ten jest niczym innym, jak formą ugody, w której – w uproszczeniu – w zamian za możliwość dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwo zobowiązuje się spłacić w przyszłości wierzycieli w większym zakresie niż byłoby to możliwe w przypadku likwidacji lub upadłości. Jednocześnie wierzyciele, w zamian za ten wyższy poziom zaspokojenia, godzą się na redukcję zadłużenia lub jego rozłożenie na raty.