Szymon Stasiński

Restrukturyzacja COVID-19

W dniu 24 czerwca 2020 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Ustawa ta umożliwia przedsiębiorcom przeprowadzenie, istniejącego już w ramach Prawa restrukturyzacyjnego, postępowania o zatwierdzenie układu, z modyfikacjami pozwalającymi na szybsze i efektywniejsze zawarcie takiego układu, z zapewnieniem ochrony słusznych praw wierzycieli. W skrócie procedura ta funkcjonuje pod nazwą uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Tryb ten umożliwia podjęcie negocjacji z wierzycielami bez konieczności formalnego otwierania postępowania przez sąd, z jednoczesną ochroną przez egzekucją prowadzoną przez indywidualnych wierzycieli (zawieszenie z mocy prawa postępowań egzekucyjnych w toku oraz niedopuszczalność wszczynania nowych).

Procedura uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego rozpoczyna się od zawarcia umowy z doradcą restrukturyzacyjnym o sprawowanie nadzoru nad jego przebiegiem. Wybrany przez przedsiębiorcę-dłużnika doradca restrukturyzacyjny będzie pełnił funkcję nadzorcy układu. Następnie opracowywane są propozycje układowe dla wierzycieli oraz sporządzany spis wierzytelności i spis wierzytelności spornych. Kolejnym krokiem jest formalne otwarcie postępowania o zatwierdzenie układu, które następuje z dniem dokonania obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. O obwieszczeniu należy w ciągu 3 dni powiadomić sąd restrukturyzacyjny. Od momentu obwieszczenia przedsiębiorca-dłużnik uzyskuje ochronę swojego majątku przed postępowaniami egzekucyjnymi, chroniony jest także przed możliwością wypowiedzenia kluczowych umów. Jednocześnie bez zgody nadzorcy sądowego przedsiębiorca-dłużnik nie może podejmować czynności, które przekraczają zakres tzw. zwykłego zarządu. Obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu postępowania o zatwierdzeniu układu wyznacza także początek 4-miesiecznego terminu na doprowadzenie do przyjęcia układu przez wierzycieli (głosowanie na układem może zostać przeprowadzone w ramach zgromadzenia wierzycieli lub w trybie samodzielnego zbierania głosów) i złożenie w sądzie restrukturyzacyjnym wniosku o zatwierdzenie układu. Prawomocne zatwierdzenie układu przez sąd kończy postępowanie. Przedsiębiorca-dłużnik odzyskuje pełny zarząd nad swoim przedsiębiorstwem i jest zobowiązany do wykonywania zawartego układu, ustaje również jego ochrona przed wierzycielami. Jeżeli układ nie zostanie przyjęty lub do sądu nie wpłynie wniosek o zatwierdzenie układu, to postępowanie ulegnie umorzeniu z mocy prawa. Z chwilą umorzenia postępowania przedsiębiorca-dłużnik odzyskuje pełny zarząd nad swoim przedsiębiorstwem i jednocześnie traci ochronę przed wierzycielami.

Przede wszystkim dłużnik będący przedsiębiorcą (osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, wspólnicy spółki cywilnej, spółki prawa handlowego).

Otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego możliwe jest do dnia 30 czerwca 2021 roku.

Od chwili obwieszczenia ogłoszenia o otwarciu postępowania do złożenia w sądzie wniosku o zatwierdzenie układu nie może upłynąć więcej niż 4 miesiące.

Określenie wynagrodzenia następuje w umowie zawieranej z doradcą restrukturyzacyjnym, przy czym zasadniczo w sprawach mikro- i małych przedsiębiorców nie może ono być wyższe niż 15% kwoty przeznaczonej dla wierzycieli zgodnie z postanowieniami układu. W przypadku prawomocnej odmowy zatwierdzenia układu lub umorzenia postępowania, wynagrodzenie to nie może przekroczyć dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Wierzyciel może złożyć w sądzie wniosek o uchylenie skutków otwarcia postępowania, jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli. Dłużnik może w ten sposób m.in. utracić ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi, ale nie traci możliwości zawarcia układu.

ul. Warszawska 6 lok. 32, 15-423 Białystok