Szymon Stasiński

Upadłość

W sytuacji, w której dłużnik stał się niewypłacalny, powinna zostać ogłoszona jego upadłości. Oznacza to konieczność wszczęcia postępowania sądowego, w którym wyważone zostaną interesy upadłego oraz jego wierzycieli. Podstawowym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu. W przypadku upadłości osoby fizycznej na pierwszym planie postawione zostało jej oddłużenie, a w konsekwencji przywrócenie normalnego funkcjonowania. Dotyczy to zarówno osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (upadłość konsumencka), jak też przedsiębiorców.

Niewypłacalność jest stanem, w którym dłużnik nie jest zdolny do wykonywania (spłaty) swoich wymagalnych wierzytelności pieniężnych. Przyjmuje się, że taki stan istnieje wówczas, gdy opóźnienie w wykonaniu takich zobowiązań przekracza trzy miesiące. Podmioty inne niż osoby fizyczne uznawane są za niewypłacalne także wówczas, gdy ciążące na nich zobowiązania pieniężne przekraczają wartość ich majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres ponad 24 miesięcy. 

Dłużnik zobowiązany jest złożyć wniosek o ogłoszenie swojej upadłości w ciągu 30 dni, od dnia w którym stał się niewypłacalny. Wniosek taki może zostać również złożony przez każdego z wierzycieli. 

W ramach mojej praktyki pomogę w ustaleniu, czy wstąpił stan niewypłacalności. Jeżeli tak będzie, to przy Twoim udziale przygotuję wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego i będę Cię wspierał na jego kolejnych etapach, także po ogłoszeniu upadłości. Pomogę w kontakcie z syndykiem, sądem upadłościowym oraz wierzycielami.